Mammografia i cytologia w gminie Niwiska
2012-12-04
Gmina Niwiska chętnie angażuje się we współorganizację bezpłatnych badań profilaktycznych związanych z wdrażaniem Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i badań cytologicznych.
W związku z tym mammobus Fundacji SOS Życie z Mielca stacjonował na parkingu obok Urzędu Gminy w Niwiskach w dniu 03 grudnia 2012r. W ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia wykonano 30 badań mammograficznych i 25 badań cytologicznych Wystarczyło przyjść na miejsce postoju mammobusu z dowodem osobistym, być zameldowanym w gminie oraz kwalifikować się do badania ( kobiety w wieku 50- 69 lat, które nie miały mammografii w ciągu ostatnich 2 lat oraz panie między 25 a 59 rokiem na badanie cytologiczne, o ile nie robiły jej w ciągu ostatnich 3 lat). Badania wykonane były przez wykwalifikowany personel medyczny, w tym położną . Przyjazne nastawienie do naszych mieszkanek bardzo pomogło w pomyślnym przeprowadzeniu akcji. Z rozmowy z uczestniczkami badań wynika, że panie w zdecydowanej większości już w latach 2008 i 2010 skorzystały z oferty badań mammograficznych prowadzonych przez Fundację SOS Życie z Mielca. Motywacją do udziału w badaniach profilaktycznych było przede wszystkim to, że należy dbać o swoje zdrowie, a Fundacja SOS Życie opiekuje się kobietami aż do czasu postawienia ostatecznej diagnozy i nie pozostawia żadnej pani samej sobie. Panie mogą czuć się bezpiecznie.
O badaniach:
Mammografia jest badaniem piersi promieniami Roentgena. Wykonuje się ją małym, specjalnie przystosowanym aparatem. Obraz uzyskuje się na kliszy. Mammografią można wykryć guzki w piersi o średnicy 2-3 mm. Chore z tak małym nowotworem złośliwym mają nie tylko szanse na pełne wyleczenie, ale nawet na zachowanie piersi. Badanie trwa kilka minut, a mała dawka promieniowania używa w mammografii porównywalna jest z siedzeniem 5 godzin przez telewizorem.
Cytologia to wymaz pobierany specjalną szczoteczką z kanału oraz z szyjki macicy. Ginekolog lub położna zakłada wziernik do pochwy pacjentki i pobiera odpowiednie komórki na specjalne szkiełko. Po barwieniu preparat jest oceniany pod mikroskopem przez cytotechnika i patomorfologa. Cytologia to badanie trwające krótko, bezbolesne i proste do wykonania.