Nowy system gospodarki odpadami
2012-08-31
W dniu 1 stycznia 2012 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2011 r. Nr 152 poz. 897), która w sposób odmienny reguluje zasady gospodarowania odpadami komunalnymi.
Gmina na nowych zasadach odpowiada na swoim terenie za gospodarowanie odpadami. Ma obowiązek dokonywania corocznej analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi, dostarczać informację o liczbie mieszkańców, liczbie właścicieli nieruchomości, którzy nie wykonują obowiązków określonych w ustawie, a także ilości odpadów komunalnych wytwarzanych na terenie gminy, a w szczególności zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz pozostałości z sortowania przeznaczonych do składowania.
Po uchwaleniu aktualizacji wojewódzkiego planu gospodarki odpadami, rada gminy jest zobowiązana dostosować do niego zapisy regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Zmiany te, spowodują i wymuszą na właścicielach nieruchomości, realizację obowiązku pozbywania się odpadów komunalnych w sposób zgodny z przepisami znowelizowanej ustawy.
Pierwszym elementem systemu będzie wprowadzenie opłaty, wniesionej na rzecz gminy, dla właścicieli nieruchomości, za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W zamian za uiszczenie opłaty gmina odbierze i zapewni zgodne z prawem zagospodarowanie odpadów komunalnych.
Stawka opłaty oraz sposób ustalenia wysokości opłaty za odbieranie odpadów komunalnych zostanie uchwalona przez Radę Gminy. To ile zapłaci każde gospodarstwo domowe może zależeć więc od liczby osób w danym lokalu, albo od powierzchni lokalu, albo od ilości zużycia wody. Możliwość wyboru metody ma pomóc gminie sprawiedliwie naliczyć opłaty.
Ustalony zostanie termin, częstotliwość i tryb uiszczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Powstanie sposób zbierania i gromadzenia odpadów przez mieszkańców (w tym selektywną zbiórkę) poprzez nowy regulamin utrzymania czystości i porządku.
Ostatnim etapem okresu przejściowego jest wejście w życie uchwał rad gmin. Powinno mieć to miejsce nie później niż 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Wejście w życie uchwał oznacza, że od tego dnia na terenie gminy ruszy nowy system gospodarki odpadami komunalnymi – właściciele nieruchomości zaczną uiszczać na rzecz gminy opłaty, a gmina przejmie ich obowiązki w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi.