„Lepiej zapobiegać niż leczyć”- badania profilaktyczne
2012-05-16
Na powstanie ponad połowy nowotworów mają wpływ szkodliwe czynniki środowiskowe oraz nieprawidłowe nawyki. Im dłużej pozwalamy na działanie czynnikom, tym większe zmiany zajdą w naszym organizmie. Kształtowanie właściwych zachowań należy zacząć od najmłodszych lat.
Rak piersi jest najczęstszym w Polsce nowotworem złośliwym. Mammografia to rentgenowskie badanie piersi, które wykrywa raka piersi we wczesnym stadium rozwoju. Pozwala wykryć 90-95% zmian.
Program profilaktyki obejmuje kobiety w wieku od 50 do 69 lat, spełniające jedno
z poniższych kryteriów:
1. nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy.
2. otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownego bania po upływie
12 miesięcy z powodu wystąpienia czynników ryzyka.
W niechlubnej czołówce chorób zabijających co roku około 9000 Polaków znajduje się rak jelita grubego. Nie ma swoistych objawów tego schorzenia. Objawy niepokojące często występują dopiero w zaawansowanym procesie nowotworowym.
Program badań skierowany jest do osób:
1. w wieku 50- 65 lat, nie mających raka jelita grubego.
2. w wieku 40 lat, z co najmniej jednym krewnym pierwszego stopnia z rozpoznaną chorobą.
3. w wieku 25- 65 lat, z rodziny szczególnego ryzyka.
Co roku około 3500 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera z powodu zbyt późnego zgłoszenia do lekarza. Rak szyjki macicy rozwija się długo
i bezobjawowo. Cytologia jest badaniem pozwalającym na wykrycie raka szyjki macicy we wczesnym stadium. Polega na mikroskopowej ocenie komórek pobranych specjalną szczoteczką z szyjki macicy.
Program skierowany jest do kobiet w wieku od 25 do 59 lat, które nie miały wykonywanej cytologii w ramach NFZ w ciągu ostatnich 3 lat.
Wyżej wymienione programy są bezpłatne, finansowane przez NFZ.
Lista ośrodków diagnostycznych, w których można wykonać bezpłatne badania.