Dzisiaj jest:
urzadgminy@gmina.niwiska.pl, tel/fax. 172279704, 172279020  
Gmina Niwiska Wita
Menu
Samorząd
Gospodarka


Biuletyn Informacji Publicznej

Elektroniczna Skrzynka Podawcza


Na niżej podane konto bankowe można wpłacać wszelkie należności gminy np. opłatę skarbową, podatki.

11 9180 1034 2003 2001 3909 0003

Licznik odwiedzin
(od 14.04.2008r.):

Aktualności

„Śladami naszego Patrona - Kardynała Stefana Wyszyńskiego”

2011-10-18

4 października 2011 roku 15 uczniów Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hucisku, wraz z panią dyrektor Krystyną Piątkowską oraz panią Danutą Kuna, wyjechało na dwudniową wycieczkę zorganizowaną dzięki udziałowi w programie grantowym Bank Dziecięcych Uśmiechów Fundacji Banku Zachodniego WBK. Projekt „Śladami naszego Patrona Kardynała Stefana Wyszyńskiego” znalazł się wśród najlepszych, które otrzymały dofinansowanie fundacji.

Celem naszej wyprawy były miejsca związane z dzieciństwem i młodością Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wyruszyliśmy wczesnym rankiem, gdyż czekała nas kilkugodzinna podróż. Pierwszy przystanek na trasie to miejscowość Prostyń. Tam ojciec Prymasa - Stanisław Wyszyński - zawarł związek małżeński i pracował jako organista w Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. W Prostyni zwiedziliśmy ponadto Prywatne Muzeum Wsi i Sztuki Ludowej Andrzeja Kongiela. Pomimo trudów podróży, z ogromnym zainteresowaniem obejrzeliśmy bogatą ekspozycję i wysłuchaliśmy barwnej opowieści gospodarza o przeszłości i dorobku poprzednich pokoleń mieszkańców regionu. Zjedliśmy też przygotowany przez pana Andrzeja – mistrza sztuki kulinarnej - pyszny posiłek.
Kolejnym etapem naszej wycieczki była Zuzela – miejsce urodzenia Prymasa. Zwiedziliśmy tam przede wszystkim Muzeum Lat Dziecięcych Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Prymasa Tysiąclecia usytuowane w zrekonstruowanym budynku dawnej szkoły, do której uczęszczał Kardynał. Po muzeum oprowadziła nas siostra ze Zgromadzenia Służek NMP Niepokalanej, które opiekuje się tym obiektem. Bardzo ciekawie opowiadała o pierwszych latach życia Kardynała oraz jego rodzinie. Zakupiliśmy sobie też pamiątki i zrobiliśmy wiele pięknych zdjęć.
Następnie przeszliśmy do znajdującego się w pobliżu kościoła parafialnego pw. Przemienienia Pańskiego, w budowie którego pomagał jako dziecko również przyszły Prymas. Uczestniczyliśmy we Mszy św. i nabożeństwie różańcowym. Później zwiedziliśmy świątynię, gdzie znajduje się m. in. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, przed którym w dzieciństwie modlił się Prymas Wyszyński oraz zabytkowa chrzcielnica, przy której został ochrzczony. Odwiedziliśmy także ustawiony przed kościołem pomnik przedstawiający Kardynała Stefana Wyszyńskiego jako Nauczyciela Narodu.
Nie był to jednak koniec wrażeń i atrakcji tego dnia. Pojechaliśmy bowiem do gospodarstwa agroturystycznego „Stary Młyn” znajdującego się w miejscowości Ołtarze Gołacze w pobliżu Zuzeli. Po przybyciu odświeżyliśmy się, zjedliśmy smaczny i pożywny obiad a wieczorem gospodarz zaprosił nas na dyskotekę. Tak zakończył się pierwszy dzień naszej wycieczki. Noc spędziliśmy w pięknie położonym pensjonacie z widokiem na stawy hodowlane.
Rankiem, po śniadaniu, zwiedziliśmy gospodarstwo a pan Andrzej ze swadą opowiadał nam o wielu gatunkach ryb, które hoduje. Nasza wycieczka wzbogaciła się więc o aspekt przyrodniczo - ekologiczny. Zaopatrzeni przez gospodarza w suchy prowiant, pożegnaliśmy gminę Nur i wyruszyliśmy do Warszawy.
W stolicy udaliśmy się na Starówkę - do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, gdzie nawiedziliśmy grób Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zwiedziliśmy również zabytkowy Rynek Starego Miasta z Syrenką. Udaliśmy się także na grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki znajdujący się przed frontonem kościoła św. Stanisława Kostki. Niestety to był ostatni etap wycieczki. Wyruszyliśmy więc w drogę powrotną, pełni wrażeń, miłych wspomnień, bogatsi o piękne pamiątkowe zdjęcia.
Dzięki tej wyprawie wiele dowiedzieliśmy się o naszym Patronie – poznaliśmy go lepiej nie tylko jako Kapłana, Kardynała, Prymasa, Wielkiego Patriotę, ale również jako człowieka – syna, brata, przyjaciela. Stał się nam przez to jeszcze bliższy, droższy, godzien podziwu i naśladowania.
Długo będziemy wspominać wspaniale spędzone chwile i planować kolejne, równie atrakcyjne wycieczki. Bardzo serdecznie dziękujemy Bankowi Zachodniemu i Naszym opiekunom za wspaniała lekcje wychowawczą, lekcję religii, historii i przyrody .



Galeria zdjęć
Katalog usług

kliknij
Galeria

Galeria zdjęć >>
Sołectwa
Rozrywka
Inne
Realizowane Projekty

kliknij

Gmina Niwiska  |  urzadgminy@gmina.niwiska.pl  |  tel.  0-17   2279002   |   Admin