Sprzątanie świata - Polska 2011. Lasy to życie - chrońmy je
2011-09-15
Już 18-sty raz „Sprzątanie Świata” ma miejsce w Polsce!
Zapraszamy szkoły i inne placówki oświatowe, gminy, firmy, organizacje pozarządowe, a także osoby prywatne do włączenia się do akcji. W tym roku termin ogólnoświatowej akcji „Clean up the World” przypada na 16 – 17 - 18 września. w tym czasie pragniemy zachęcić wszystkich mieszkańców Polski, by organizowali lokalne akcje sprzątania.
Wójt Gminy Niwiska prosi nie tylko o przyłączenie się do akcji sprzątania, ale w pierwszej kolejności - o nieśmiecenie i pilnowanie, aby nie śmiecono! Nie tolerujmy tego!
Lasy to zielone płuca świata – nie tylko wytwarzają tlen i redukują poziom dwutlenku węgla, ale także są doskonałym filtrem dla zanieczyszczeń powietrza. Ich zwarte systemy korzeniowe ochraniają glebę i zatrzymują w niej ogromne ilości wody, która jest równocześnie oczyszczana ze szkodliwych związków. Lasy magazynując wodę ograniczają ryzyko występowania powodzi oraz łagodzą klimat. Znana jest również lecznicza funkcja lasów – mniejsza ilość bakterii na terenach leśnych i czyste powietrze są doskonałą terapią dla osób mających problemy ze zdrowiem, w szczególności z drogami oddechowymi. Sam fakt przebywania w lesie poprawia nasz nastrój, samopoczucie oraz dostarcza energii witalnej.
Zróżnicowane (wiekowo i gatunkowo) lasy są najbogatszymi siedliskami pod względem ilości gatunków zwierząt i roślin. w porównaniu z lasami produkcyjnymi (o jednolitej strukturze) znacznie różnią się warunkami klimatycznymi i biologicznymi. Pozostawione kępy starodrzewu to siedliska bytowania różnych gatunków ptaków, w szczególności tych, którym do schronienia niezbędna jest obecność dziuplastych drzew.Martwe drewno w lesie (butwiejące drzewa i powalone pnie) zwiększa zatrzymywanie wody, zwiększa ilość materii organicznej oraz pożytecznych mikroorganizmów i owadów, często pełniących role regulacyjne w leśnej biocenozie. Aby prawidłowo chronić lasy należy zabiegać zarówno o te najmniejsze zwierzęta i rośliny znajdujące się w runie leśnym (poprzez zachowanie odpowiednich warunków), jak i o te najstarsze drzewa. Pozostawienie zróżnicowanej struktury i przemyślana ingerencja człowieka pozwalają na stworzenie wszystkim organizmom odpowiednich warunków życia, w wyniku czego poprawia się zdrowotność całych kompleksów leśnych. Nie traktujmy lasów przedmiotowo – weźmy pod uwagę, że są to miejsca tętniące życiem. Zachowując czystość w lesie, ograniczając ilość dzikich wysypisk i odpadów stwarzających zagrożenie – dbamy o to, aby zachować naturalne warunki środowiskowe, zapewniające trwałość drzewostanów i ograniczające występowanie niebezpiecznych sytuacji (np. pożary).