NSP 2011 - co ? gdzie? kiedy?
2011-03-16
Narodowy spis powszechny ludności i mieszkań zostanie, zgodnie z ustawą z dnia 4 marca 2010 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 r. ( Dz. U. Nr 47 poz. 2777 z 2010 r. ) przeprowadzony na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w okresie od 1 kwietnia 2011 r. do 30 czerwca 2011 r. według stanu na dzień 31 marca 2011 r. godz. 24.00.
Spis jest przeprowadzany obowiązkowo we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej.
Celem spisu jest dostarczenie najbardziej szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej, zawodowej, a także społeczno-ekonomicznej.
W spisie powszechnym będą zebrane dane z następujących tematów:
1) stan i charakterystyka demograficzna ludności,
2) edukacja,
3) aktywność ekonomiczna osób,
4) dojazdy do pracy,
5) źródła utrzymania osób,
6) niepełnosprawność,
7) obywatelstwo,
8) migracje wewnętrzne,
9) migracje zagraniczne,
10) narodowość i język oraz mniejszości narodowe i etniczne,
11) wyznanie (przynależność do kościoła lub związku wyznaniowego),
12) gospodarstwa domowe i rodziny,
13) stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki).
Spisem zostaną objęte:
1) osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i pomieszczeniach nie będących mieszkaniami,
2) osoby nie mające miejsca zamieszkania,
3) mieszkania i budynki, w których znajdują się mieszkania oraz zamieszkane obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami.
Spis przeprowadza się w formie elektronicznej jako badanie pełne oraz jako badanie reprezentacyjne.
Badanie reprezentacyjne przeprowadza się u osób stale zamieszkałych i czasowo przebywających na terytorium Polski, których mieszkania zostały wylosowane do badania, natomiast w odniesieniu do osób, których mieszkania nie zostały wylosowane do badania, przeprowadza się badanie pełne.
Udzielanie przez osoby objęte spisem odpowiedzi na pytania jest obowiązkowe, a odpowiedź powinna być ścisła, wyczerpująca i zgodna z prawem. Odmowa udzielenia odpowiedzi zagrożona jest karą grzywny.
Rachmistrze spisowi są wyposażeni w terminale umożliwiające korzystanie z map cyfrowych w terenie.
Czynności spisywania dokonują rachmistrze spisowi i ankieterzy statystyczni. W sytuacjach wyjątkowych czynności spisowe mogą być realizowane przez liderów gminnych.