Dzisiaj jest:
urzadgminy@gmina.niwiska.pl, tel/fax. 172279704, 172279020  
Gmina Niwiska Wita
Menu
Samorząd
Gospodarka


Biuletyn Informacji Publicznej

Elektroniczna Skrzynka Podawcza


Na niżej podane konto bankowe można wpłacać wszelkie należności gminy np. opłatę skarbową, podatki.

11 9180 1034 2003 2001 3909 0003

Licznik odwiedzin
(od 14.04.2008r.):

Aktualności

Ekspose Wójta wygłoszone na sesji Rady Gminy w dniu 3 grudnia 2010r.

2010-12-03

Wysoka Rado, Szanowni Goście, Szanowni Wyborcy !
Na wstępie mojego wystąpienia pragnę serdecznie podziękować za okazane mi zaufanie.
Dziękuję wyborcom, którzy głosowali na mnie i zdecydowali w większości o wynikach tych wyborów.
Dziękuję radnym oraz koleżankom i kolegom, którzy poparli moją kandydaturę osobiście. Wszystkim tym, którzy mi zaufali, obiecuję, że nie zawiodę.
Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach i przyczynili się do tak wysokiej frekwencji w dniu 21 listopada br. To daje duży mandat zaufania.
Pragnę również zauważyć, że efektem tych wyborów oprócz zasadniczych zmian w składzie Rady, która jest w 75% odnowiona, jest wyraźnie zauważalna, zwiększona aktywność społeczna.

Zapraszam do współpracy i jestem otwarta na wszelkie nowe pomysły, które mogą przyczynić się do poprawienia poziomu naszego życia, zmiany wizerunku naszej gminy oraz wszechstronnego jej rozwoju.

Poprawa jakości życia mieszkańców to główne zadanie samorządowców. To dekalog. Ale samo wykonywanie tego podstawowego zadania nie wystarczy. Zadaniem wójta, pracowników Gminy, radnych, sołtysów; jest informowanie, wyjaśnianie, konsultacja czyli ciągły dialog z mieszkańcami ( wsłuchiwanie się w głos opinii publicznej), ponieważ pracujemy nie dla siebie a dla mieszkańców naszej gminy. Dlatego też wyzwaniem dla samorządowca - pracownika urzędu jest przeobrażenie w zachowania i postawy menadżerów, by z otwartością, zaufaniem i ochotą wykonywać swoje obowiązki, by wychodzić naprzeciw interesom. Gmina to oczywiście budynki, drogi, wielkie i mniejsze inwestycje, ale to też coś co pcha ludzi do działania, co powoduje, że mieszkańcy czują więź, chcą dla gminy żyć i pracować. Czują się dumni.

Jest wiele spraw, które należy kontynuować, ale też i stoimy przed nowymi wyzwaniami:
1/ dużym problemem w kolejnych latach będzie funkcjonowanie naszych placówek oświatowych. Wg danych z MEN w ciągu dziesięciu lat w Polsce w gimnazjach i liceach liczba uczniów zmaleje o pół miliona czyli spadnie o 1/3. Pomysł MEN - proponuje gminom łączenie szkół w grupy, aby uniknąć zwalniania nauczycieli i likwidacji szkół. Inny pomysł Rządu to zrzucenie z siebie odpowiedzialności za nauczycielskie pensje . Odpowiadać za nie będą samorządy. Samorząd i dyrektor szkoły będą decydować o wysokości zarobków oraz pensum, czyli obowiązkowej liczbie godzin, które musi przepracować nauczyciel. Brak ucznia, mniejsza dzisiaj subwencja oświatowa, która pokrywa 40% kosztów funkcjonowania szkół już dzisiaj jest problemem dla Gmin. Dlatego już dzisiaj należy intensywnie poszukiwać rozwiązań, które satysfakcjonowałyby nauczycieli, uczniów i rodziców, a utrzymywałyby placówki oświatowe w poszczególnych miejscowościach, gdyż niejednokrotnie to jedyna placówka tętniąca życiem we wsi.

2/ W celach przeciwdziałania bezrobociu, aktywizacji osób pozostających bez zatrudnienia będę w dalszym ciągu intensywnie składała wnioski w funduszach miękkich POKL EFS na szkolenia, przekwalifikowania oraz wszelkie działania o charakterze informacyjnym, promocyjnym, szkoleniowym lub doradczym przyczyniające się do przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu mieszkańców gminy zagrożonych wykluczeniem społecznym lub społecznie wykluczonych. Z informacji podawanych w Gazecie Prawnej, w 2011 roku mocno zmieniają się zasady w PUP, będzie trzy razy mniej prac interwencyjnych i szkoleń dla osób bezrobotnych. Staże trwać będą tylko 3 miesiące ( obecnie 6). Dotacja na biznes ( obecnie 19,2 tys. zł.) ma być 4 średnie płace.

3/ w działaniach inwestycyjnych;
- kontynuacja budowy kanalizacji w kolejnych miejscowościach Gminy,
- modernizacja dróg powiatowych i gminnych,
- poprawę infrastruktury sportowej, korzystając z nowego Programu Rządowego na infrastrukturę sportową wsi,
- budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Siedlance,
- budowa nowych chodników wzdłuż dróg w celach poprawy bezpieczeństwa pieszych,
- dobudowa oświetlenia ulicznego,
- powstanie nowych placów zabaw ( w Hucisku i Kosowach),
- umożliwienie dostępu do Internetu szerokopasmowego dla mieszkańców,
- poprawę infrastruktury w celach utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy,
- promocja turystyczna na terenie Gminy ( ścieżki rowerowo - turystyczne i turystyczne tablice informacyjne).

4/ realizacja w codziennej pracy urzędniczej hasła „ Urząd przyjazny dla mieszkańców ” Zdaję sobie sprawę, że środki unijne w ramach programowania 2007 - 2013 już są na etapie finiszu, ale wykorzystam każdą możliwość w celach pozyskania pomocy z zewnątrz, aby Gmina rozwijała się równomiernie we wszystkich kierunkach. Z tego co obserwujemy w mediach, to najbliższe lata nie będą łatwe z uwagi na sytuację w Polsce. Rząd Polski szuka oszczędności, likwiduje się rekompensatę od stycznia 2011r. za utracone dochody z tytułu zakładów pracy chronionej, a więc i dla naszej Gminy mniejsze dochody w kolejnych latach.

Szanowni Państwo kończąc to expose pragnę wyrazić nadzieję, że zapał twórczy nie opuści zarówno mnie, nowych radnych, jak i Państwa, którzy oczekujecie zmian i dobrej współpracy w ramach samorządu.
Samorząd bowiem tworzymy my wszyscy - mieszkańcy naszej Małej Ojczyzny. Od naszej aktywności i zorganizowania zależy w dużej mierze nasza przyszłość. Sukces Rady Gminy , sukces wójta nie będzie sukcesem, jeżeli nie przełoży się na sukces mieszkańców. Tego sukcesu wszystkim Państwu życzę.
Jeszcze raz dziękuję.

Katalog usług

kliknij
Galeria

Galeria zdjęć >>
Sołectwa
Rozrywka
Inne
Realizowane Projekty

kliknij

Gmina Niwiska  |  urzadgminy@gmina.niwiska.pl  |  tel.  0-17   2279002   |   Admin