Dożynki Gminne 2010 w Hucisku
2010-08-24
Dnia 22 sierpnia 2010r. jak corocznie zostały zorganizowane Dożynki Gminne pod nazwą „ Święto ziół i chleba” – by złożyć hołd wszystkim rolnikom za ich pracę i przywiązanie do ziemi.
W tym roku uroczystość odbyła się w miejscowości Hucisko.
Jej organizatorami byli: Ochotnicza Straż Pożarna w Hucisku, Sołtys i Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich, lokalni mieszkańcy Huciska, a wszystko to pod honorowym patronatem gospodarza Gminy Elżbiety Wróbel. Prowadzenie uroczystości oraz świetną konferansjerkę zapewnili: Maria Strzępa oraz Sołtys wsi Hucisko, a zarazem Radny Powiatu Stanisław Warunek.
Święto ziół to piękny i bogaty znaczeniowo element naszej kultury
i tożsamości narodowej. W bieżącym roku uroczystości dożynkowe miały nieco odmienny charakter. Ze względu na solidarność z rolnikami z okolic Mielca, Tarnobrzega i Sandomierza, których dotknęła podwójna klęska powodzi, oraz wyjątkowo słabe zbiory spowodowane najpierw długimi opadami, a potem suszą – okazałe wieńce dożynkowe zastąpiono skromniejszymi bukietami – tzw. zielami
i chlebem upieczonym z tegorocznych zbiorów.
Skład prezentowanych bukietów
w różnych częściach Polski jest rozmaicie nazywany np.: równianką, kępką, ograbką, zielem. Toteż i u nas rośliny wybrane do ziela nie były obojętne i przypadkowe – po poświęceniu mają bowiem pomagać na różne schorzenia trapiące tak bydło jak i ludzi. Miały zadanie zabezpieczające, ochraniają przed szkodnikami oraz wszelkim złem. Powszechnie wierzono, że poświęcony bukiet zostawiony w obejściu domu chroni przed uderzeniami pioruna. Napar przygotowany ze święconego ziela, lub dym pochodzący ze spalonych ziół zabezpieczał i leczył większość chorób ludzi i bydła. Ziarno wykruszone z kłosów wieńca dożynkowego dodawano do ziarna siewnego.
W naszych okolicach nie jest to czas przeszły, ale tradycja podtrzymywana przez większość mieszkańców do dnia dzisiejszego. Bukiety ułożone były z dziurawca, krwawnika, piołunu, mięty, kopytnika, macierzanki, wrotyczu, dodawano makówki, len, kłosy zboża – uzupełnione dodatkowo w kwiaty ogrodowe – malwy, nagietki, mieczyki i inne.
Na uroczystość „Święta ziół i chleba” przybyło wielu dostojnych gości
m.in. Przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Kopeć, Starosta Powiatu Kolbuszowskiego Józef Kardyś, Wicestarosta Waldemar Macheta
oraz Radni Powiatu, Przewodniczący oraz Radni Rady Gminy Niwiska,
księża ks. Prałat Wiesław Augustyn i ks. Kanonik Stanisław Samborski, przedstawiciele ODR Aleksander Szafran i Sebastian Stypa, Kierownik ARiMR Krzysztof Mokrzycki, władze gminy, sołtysi poszczególnych wsi
oraz licznie przybyli mieszkańcy wsi Hucisko i gminy Niwiska.
Uroczystość rozpoczęła się barwnym korowodem dożynkowym poprowadzonym przez kapelę ludową „Kurasie” z Lubziny oraz Elżbietę Wróbel – Wójta Gminy Niwiska. Korowód złożony był z delegacji siedmiu wsi naszej gminy niosących ziela i chleb z tegorocznych zbiorów.
Tradycją dożynkową są przyśpiewki podczas prezentacji wieńców toteż i przy okazji tej uroczystości nie dostąpiono od tego i poproszono grupy sołeckie o zaprezentowanie swoich ziół i chleba oraz wyrażenie swoich lokalnych bolączek w przygotowanych przez siebie przyśpiewkach.
Po prezentacji ziół i chleba wręczono nagrody laureatom konkursu ogłoszonego po raz czwarty przez Wójta Gminy Niwiska na „Najbardziej zadbaną zagrodę wiejską”.
Całość uroczystości uświetnili swoim występem kapela ludowa „Kurasie”
z Lubziny oraz grupa kabaretowa „Dyzio i spółka” z Niwisk. O oprawę muzyczną
i świetna zabawę taneczną zadbał zespół muzyczny „Klezmer”.
Nie zapomniano też o najmłodszych, którym organizatorzy zapewnili zabawę w mini wesołym miasteczku. Pamiętano też o czymś dla ciała – bowiem wszyscy uczestnicy imprezy mogli zakosztować swojskiego chleba ze smalcem – którym częstowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich.
Wszyscy przybyli goście zgodnie podkreślali znakomitą organizację dożynek,
gdzie przy słonecznej pogodzie i w świetnym nastroju świętowano do późnych godzin nocnych.
Zobacz galerię zdjęć