„Hej sobótka, sobótka, dzień jest długi noc krótka”
Józef Ignacy Kraszewski „Kwiat paproci”
2017-06-27
Jak obyczaj stary każe spotykamy się, ponieważ chcemy zachować od zapomnienia Sobótki, słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku. Nazywane ono było najczęściej Nocą Kupały albo Nocą Świętojańską, ze względu na to, że była obchodzona w wigilię św. Jana. Było to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie.
W najkrótszą noc roku świętuje prawie cała Europa, zatem spotkaliśmy się 25 czerwca w Trześni, by bawić się wspólnie i przekazać naszym dzieciom tradycję spotkań sobótkowych.
W tym roku licznie przybyli mieszkańcy naszej gminy oraz goście: Ewa Draus, Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Elżbieta Wróbel – Wójt Gminy Niwiska oraz Jolanta Marut – Zastępca Wójta Gminy Niwiska.
Pierwszym punktem programu był konkurs na najładniejszy wianek. Panie i panny z naszej gminy przyniosły pięknie skomponowane wianki. Składały się one z kwiatów i ziół rosnących na okolicznych polach, więc miały nie tylko piękny wygląd ale też zniewalająco pachniały. Wszystkie otrzymały równorzędne nagrody.
W części artystycznej jako pierwsze wystąpiły dziewczęta ze Szkoły. Podstawowej w Trześni, które przygotowały świetny pokaz tańca country.
Na nasze Sobótki gościnnie zawitał też kabaret „Poważna sprawa” z Rzeszowa, który swoimi humorystycznymi scenkami rozweselił publiczność.
Następnie swój koncert zaprezentowały cztery zespoły taneczne działające przy GOKiB w Niwiskach oraz filii w Siedlance pod kierunkiem choreograf Karoliny Majdan. Dzieci z całej gminy w pięknych strojach regionalnych zaprezentowały na płycie boiska tradycyjne tańce ludowe i ukraińskie .Występ dzieci wzbudził wielkie emocje.
Pomiędzy występami artystów uczestnicy imprezy mieli okazję wykazać się w kilku konkurencjach min. pokonać bez trudu slalom piłkarski i zyskać miano króla strzelców naszego spotkania. Również dzieci rywalizowały w łowieniu rybek i przypinaniu ogona osłowi. Nasi najmłodsi uczestnicy /i nie tylko/mieli też okazję potańczyć ucząc się podstawowych kroków zumby.
Pod koniec spotkania na wodę zostały puszczone wianki, co wróży szczęście w miłości mieszkańcom gminy na cały następny rok.
Mamy nadzieję, ze zwyczaj spotkań sobótkowych przetrwa i następne pokolenia również będą miały przyjemność uczestniczyć w zabawach inspirowanych tradycjami słowian. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania imprezy Sobótkowej, a szczególnie prowadzącej Magdalenie Dyło.
Impreza zakończyła się zabawą taneczną z zespołem „PRO DANCE”