Dzisiaj jest:
urzadgminy@gmina.niwiska.pl, tel/fax. 172279704, 172279020  
Gmina Niwiska Wita
Menu
Samorząd
Gospodarka


Biuletyn Informacji Publicznej

Elektroniczna Skrzynka Podawcza


Na niżej podane konto bankowe można wpłacać wszelkie należności gminy np. opłatę skarbową, podatki.

11 9180 1034 2003 2001 3909 0003

Licznik odwiedzin
(od 14.04.2008r.):

Aktualności

Muzealna lekcja historii uczniów klas V i VI SP Trześń w Tuszowie Narodowym

2017-02-13

Generał Władysław Sikorski to jedna z największych postaci Wojska Polskiego i polskiego życia politycznego pierwszej połowy XX wieku. Urodzony w Tuszowie Narodowym w 1881 roku Władysław Eugeniusz Sikorski od czasów młodzieńczych związał się z działalnością patriotyczną. Podczas pierwszej wojny światowej walczył w Legionach Polskich Józefa Piłsudskiego. Jako dowódca o dużych talentach wojskowych dał się poznać podczas wojny polsko–bolszewickiej w 1920 roku, kiedy to dowodząc V Armią polską przyczynił się w dużym stopniu do ostatecznego pokonania wojsk bolszewickich w czasie Bitwy Warszawskiej. W okresie dwudziestolecia międzywojennego pełnił wysokie funkcje cywilne i wojskowe, był min. premierem i Głównym Inspektorem Sił Zbrojnych. Gen. W. Sikorski jako znawca tematyki woskowości już w latach 20-tych XX w. wskazywał w swoich publikacjach że w przyszłej wojnie decydującą rolę w działaniach zbrojnych odegra broń pancerna, jego opinie nie znalazły jednak zrozumienia w oczach marszałka J. Piłsudskiego.

Po katastrofie państwa polskiego we wrześniu 1939 roku powierzono W. Sikorskiemu stanowisko premiera i Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po napaści Niemiec na Z.S.R.R. w 1941 roku zawarł układ z Rosją Radziecką nazywany powszechnie Układem Sikorski-Majski. Efektem tego układu było uwolnienie z obozów pracy w Z.S.R.R ponad 100 tys. Polaków zesłanych tam w latach 1939-1941. Dzięki porozumieniu z ZSRR stało się również możliwe utworzenie w tym kraju Armii Polskiej której dowódcą mianowano gen. Władysława Andersa. Armia ta po opuszczeniu w 1942 roku Związku Radzieckiego przemianowana została na II Korpus Polski i wsławiła się w walkach na zachodzie Europy zdobywając min. Monte Cassino i Bolonię. Kres działalności politycznej i wojskowej gen. Władysława Sikorskiego przyniosła katastrofa lotnicza w Gibraltarze w 1943 roku w której to generał zginął. Dotychczas nie zostały w pełni wyjaśnione okoliczności i przyczyny tej katastrofy. Najwięcej wiadomości na ten temat jest w archiwach angielskich, które miały być udostępnione badaczom na początku XXI wieku. Decyzją rządu brytyjskiego zostały jednak utajnione na następne pół wieku. Generał Władysław Sikorski był wielką postacią polskiego życia politycznego czasów drugiej wojny światowej. Powszechnie ceniony i szanowany przez przywódców koalicji antyhitlerowskiej starał się zapewnić Polsce znaczące miejsce w powojennej Europie. Jego tragiczna śmierć była niepowetowaną stratą dla sprawy polskiej i w dużej mierze zawarzyła na sytuacji politycznej Polski po drugiej wojnie światowej.

W 2008 roku ciało gen. W. Sikorskiego sprowadzono uroczyście z Wielkiej Brytanii do Polski i pochowano w katedrze na Wawelu, w miejscu gdzie spoczywają najwięksi synowie narodu polskiego.

Zapoznanie naszych uczniów z tą wybitną postacią, które miało miejsce 7 lutego br. w Tuszowie Narodowym połączone z żywym doświadczeniem historii przyczyni się do pogłębienia refleksji i wiedzy o naszym regionie.


Katalog usług

kliknij
Galeria

Galeria zdjęć >>
Sołectwa
Rozrywka
Inne

Gmina Niwiska  |  urzadgminy@gmina.niwiska.pl  |  tel.  0-17   2279002   |   Admin