Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
2016-09-29
„Kto czyta książki,
żyje podwójnie”
(U. Eco)
28 września br. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Hucinie po raz pierwszy obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten został ogłoszony przez Polską Izbę Książki, po raz pierwszy 29 września 2001 roku, w nawiązaniu do rozpoczętej w czerwcu 2001r. kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.
Uroczystość rozpoczęliśmy przeczytaniem przez nauczyciela-bibliotekarza panią Agnieszkę, fragmentu znanej noweli Henryka Sienkiewicza „ Janko Muzykant”. Książka ta nie została wybrana przypadkowo ponieważ Sejm i Senat RP pod koniec 2015 roku przyjęły Uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wspólnie z podległymi instytucjami kultury podjęło działania mające na celu popularyzację osobę pisarza i jego twórczości.
Kolejnym punktem programu było czytanie baśni i bajek przez samych bohaterów tych opowiadań. W świat Kopciuszka zabrała nas Tosia z drugiej klasy, w Czerwonego Kapturka wcieliła się Lara, również z drugiej klasy, a historię snu Prosiaczka z opowiadań o Kubusiu Puchatku przeczytała nam Gabrysia z czwartej klasy.
Na zakończenie obchodów tego szczególnego dnia odbył się wyjątkowy konkurs - uczniowie mieli za zadanie wykonać ilustrację do bajki czytanej przez nauczyciela- bibliotekarza. Utrudnieniem było to, że mieli odgadnąć, z jakiej książki czytany fragment pochodzi. Wszyscy doskonale wiedzieli, że był to bohater z książki Zdenka Milera – Krecik. Z namalowanych ilustracji stworzono wystawę na korytarzu szkolnym.
Celem tego dnia jest promowanie idei głośnego czytania, rozwijanie zainteresowań czytelniczych już od najmłodszych lat , zwrócenie uwagi na konieczność czytania dzieciom, aby obudzić w nich zamiłowanie do sięgania po książki, a skutecznym na to sposobem jest głośne czytanie.