„ Jak za dawnych lat”
2016-06-30
Podstawą aktywnością dzieci musi być poczucie przynależności do konkretnego miejsca, kultury i rodziny. Wiedza o regionie daje poczucie bycia u siebie – bycia sobą i wpływa korzystnie na aktywność dorosłego człowieka.
Dlatego też w dniu 06.06.2016 młodsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Przyłęku wybrali się do Muzeum Etnograficznego w Kolbuszowej , aby poznać kulturę materialną, obrzędy i zwyczaje naszego regionu.
Skansen to urokliwe wsie z przełomu XIX i XX wieku prezentujące kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków, zamieszkujących niegdyś teren północnej części obecnego województwa podkarpackiego. Są tu chałupy, budynki inwentarskie (stajnie, obory, chlewy, kurniki), stodoły, spichlerze, maneż, bróg, budynki przemysłów wiejskich, jak młyn wodny, wiatraki, kuźnie, olejarnia i garncarnia, wreszcie budynki użyteczności publicznej – szkoła, karczma i remiza strażacka i inne…
Budynki prezentowane są w ich naturalnym środowisku podobnym do tego, które im kiedyś towarzyszyło zestawione w zagrody według układu siedliska, gdzie powstały, zagrody zaś odtwarzają układy przestrzenne tradycyjnej zabudowy wsi. Znajdują się w naturalnym pejzażu przydomowych ogródków, sadów i pasiek, pól uprawnych, łąk i pastwisk, stawów, otoczone nadrzeczną zielenią i lasem. W niektórych obejściach hodowane są zwierzęta.
Wędrując po skansenie położonym z dala od miejskiego zgiełku, z wychowawcami w charakterze przewodników, dzieci zobaczyły świat, którego już nie ma, poznały historie mieszkających tu ludzi. Odczuły więź z najbliższym środowiskiem – ich „Małą Ojczyzną”, poznawały bogactwo miejsc, w których żyli ich przodkowie . Życzliwość pani wójt Elżbiety Wróbel umożliwiła uczniom skorzystanie z bezpłatnego dojazdu gimbusem za co serdecznie dziękujemy.