Wspieraj naszą akcję „ZBIERAJ BATERIE”- Szkoła Podstawowa w Przyłęku
2016-01-20
Szkoła Podstawowa w Przyłęku przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Zbieraj Baterie”. Akcja ta wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród nauczycieli oraz uczniów. Od września 2015 r. zebraliśmy blisko 450 kg tych niebezpiecznych odpadów.
Często niestety nie zdajemy sobie sprawy jak, niebezpieczne są baterie jako odpady. Dlatego postanowiliśmy poszerzyć zasięg naszej akcji i objąć nim teren całej Gminy Niwiska. Baterie i akumulatory to odpady niebezpieczne, powstające w głównej mierze w gospodarstwach domowych. Wszyscy ponosimy odpowiedzialność za właściwe postępowanie z nimi. Selekcja i zbiórka odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych, stały się naszym wspólnym problemem, którego rozwiązanie wymaga poparcia i zaangażowania całego społeczeństwa.
JŻELI MASZ MOŻLIWOŚĆ POPYTAĆ SĄSIADÓW I POMÓC NAM W ZEBRANIU BATERII PROSIMY O KONTAKT LUB PRZYNIEŚ JE DO NASZEJ SZKOŁY. JEŚLI POSIADASZ WIĘKSZĄ ILOŚĆ BATERII ZADWOŃ POD NASZ NR TEL. 17 2278270 A MY PRZYJEDZIEMY I ODBIERZEMY JE OSOBIŚCIE.
Dlaczego baterie są niebezpieczne?
Rozwój przemysłu oraz nowoczesnych technologii ułatwiających życie, staje się problemem nie tylko dla świata fauny i flory, ale także dla człowieka. W zastraszającym tempie postępuje degradacja środowiska i wydłuża się lista chorób cywilizacyjnych. To właśnie baterie są jedną z przyczyn tych zagrożeń.
NIE WYRZUCAJ ZUŻYTYCH BATERII I AKUMULATORÓW DO KOSZA NA ŚMIECI!
Baterie to odpady niebezpieczne. W bateriach zachodzą skomplikowane procesy chemiczne, w których udział biorą toksyczne pierwiastki. Szczególne zagrożenie dla środowiska
i zdrowia człowieka, stwarzają zawarte w bateriach metale ciężkie (m.in.: ołów, kadm, rtęć) oraz kwasy bądź zasady tworzące elektrolit, które mają właściwości żrące i korozyjne.
PRZECIĘTNIE W JEDNEJ TONIE ZUŻYTYCH BATERII ZNAJDUJE SIĘ: 3 KG RTĘCI, 0,5 KG KADMU ORAZ KILKA KILOGRAMÓW NIKLU I LITU.
Ołów - powoduje choroby w organizmach żywych, m.in.: uszkodzenia mózgu, choroby nerek i przewodu pokarmowego, neuropatię i nadciśnienie tętnicze.
Rtęć – bywa przyczyną masowych skażeń środowiska, zatruwa organizmy żywe; u ludzi powoduje m.in.: uszkodzenia układu nerwowego, nerek, niewydolność oddechową, deformację kości.
Kadm – upośledza procesy zachodzące w organizmie, powodując, m.in.: uszkodzenia nerek, wątroby, osteoporozę, anemię i zmiany nowotworowe.
Nikiel – uszkadza błony śluzowe, powoduje zmiany w szpiku kostnym oraz może przyczynić się do rozwoju komórek nowotworowych.
Lit –powoduje obrzęk płuc, uszkadza układ nerwowy, pokarmowy, sercowo-naczyniowy,
a także(ze względu na właściwości żrące) skórę człowieka.
CZY WIESZ, ŻE 1 MAŁA BATERIA GUZIKOWA MOŻE SKAZIĆ 1 METR SZEŚCIENNY GLEBY I ZATRUĆ 400 LITRÓW WODY !?
KODEKS DOBRYCH PRAKTYK
Kupuj z głową! Przed zakupem sprawdź, czy nie posiadasz już baterii w domu.
Korzystaj z akumulatorów. Akumulatory mogą być wielokrotnie ładowane, więc ograniczasz w ten sposób ilość baterii.
Oddziel zużyte baterie i akumulatory od pozostałych odpadów.
Pamiętaj o bateriach ukrytych w różnych przedmiotach.
Regularnie odnoś zużyte baterie i akumulatory do specjalnych pojemników.
Pojemniki do zbiórki zużytych baterii znajdziesz, m.in. szkołach.
CHROŃ ŚRODOWISKO RAZEM Z NAMI!