Gmina Niwiska przyjęta do PSORW
2015-10-21
Podczas spotkania plenarnego w dniach 14-15 października 2015r. w Cekcynie (powiat tucholski) w poczet członków Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi (PSORW), w skład której wchodzi 45 Gmin z całej Polski, przyjęta została gmina Niwiska. PSORW stanowi platformę wymianę wiedzy i doświadczeń w zakresie najlepszych praktyk dot. rozwoju obszarów wiejskich w Polsce, została utworzona w 2013r. Wójt Elżbieta Wróbel, podczas spotkania w Cekcynie zaprezentowała swoją gminę. Gmina Niwiska spełniła formalne wymogi, składając wniosek o przyjęcie do Sieci, a jednocześnie otrzymała rekomendacje dwóch gmin założycielskich. Rekomendacji udzieliły Gmina Dydnia oraz Gmina Lubaczów (woj. podkarpackie). W rekomendacji przeczytać można było, iż ”…Gmina Niwiska wyróżnia się na tle Podkarpacia dynamicznym rozwojem, pozyskiwaniem środków unijnych, pięknym krajobrazem oraz aktywnością mieszkańców. Bardzo ważne są w niej tradycje, ale i innowacyjny sposób realizacji zadań własnych. Priorytetem w działaniach Gminy Niwiska jest zrównoważony rozwój mający na celu stworzenie dobrych i przyjaznych warunków życia mieszkańców…”.
Na zaproszenie Wójta Gminy Jacka Brygmana do Cekcyna przyjechało 21 burmistrzów, wójtów i przedstawicieli samorządów z całej Polski należących do Sieci, której od marca br. przewodniczy Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala.
W spotkaniu uczestniczył także przedstawiciel Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej dr inż. arch. Anna Górka oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dr inż. Sylwia Staszewska. Obecni byli także przedstawiciele Śląskiego Związku Gmin i Powiatów z Katowic.
Tematem przewodnim spotkania była „Turystyka szansą rozwoju gminy”. Wójt Jacek Brygman opowiedział o działalności turystycznej gminy Cekcyn, która w 2012r. zdobyła tytuł „Przyjazna Wieś”. Cekcyn poszczycić może się zrealizowanym w 2012r. projektem obejmującym budowę elementów zagospodarowania terenu przy Jeziorze Wielkim Cekcyńskim, w ramach czego powstał amfiteatr ze sceną i zapleczem. W gminie istnieje możliwości gry w minigolfa. Pole golfowe usytuowane jest na trzech tarasach, tuż nad brzegiem jeziora w Cekcynie. Wspólnie z organizacją pozarządową gmina wytyczyła i oznakowała 3 leśne szlaki rowerowe o łącznej długości ponad 110 km, na której ustawiono 18 „mówiących kamieni” kodami QR. Doradca Wójta Cekcyna ds. turystyki i promocji pan Michał Bucholz wskazał na znaczenie turystyki w oparciu o rozbudowane zasoby naturalne gminy, a pani Felicyta Król-Pawelska, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Cekcyńskiej opowiedziała o projektach realizowanych przez organizacje pozarządowe.
Na zakończenie spotkania uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu orkiestry „Campanella”, powstałej w 1971 r., a obecnie działającej przy Zespole Szkół w Cekcynie. Repertuar „Campanelli” obejmuje m.in. muzykę filmową, klasyczną, taneczną, jazzową oraz popularną. Dwudniowe spotkanie było inspiracją do nowych projektów oraz pomysłów współpracy. Kolejne spotkanie wszystkich członków Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi zaplanowano na przełomie kwietnia-maja 2016r. w Międzylesiu (woj. dolnośląskie). Tematem będzie „Wpływ współpracy transgranicznej na odnowę wsi”.
Prezentacja Gminy Niwiska(bez części opisowej)