Budowa mikroinstalacji prosumenckich wykorzystujących odnawialne źródła energii, służące do wytwarzania energii elektrycznej z przeznaczeniem na potrzeby własne
2015-05-19
W związku z ogłoszeniem przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki
i ludności wiejskiej” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w zakresie operacji dotyczących budowy mikroinstalacji prosumenckich wykorzystujących odnawialne źródła energii, służących do wytwarzania energii, w szczególności energii elektrycznej lub cieplnej, z przeznaczeniem na potrzeby własne, Urząd Gminy w Niwiskach zwraca się do wszystkich zainteresowanych mieszkańców Gminy o wypełnienie załączonego wniosku, który jest jednocześnie zobowiązującą deklaracją uczestnictwa w projekcie.
Wnioski należy składać na dzienniku podawczym Urzędu Gminy w Niwiskach, 36-147 Niwiska 430, w godzinach pracy Urzędu Gminy
do 25.05.2015 r. do godz.15 – termin nieprzekraczalny.
W związku z bardzo krótkim okresem przygotowawczym wybór zainteresowanych uczestników zostanie dokonany na bazie zebranych wniosków do dnia 28.05.2015 r.
Podstawowe założenia projektu:
1) Projekt zakłada zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych o mocy od 3 kW do 10 kW do produkcji energii elektrycznej z przeznaczeniem do wykorzystaniaWYŁĄCZNIE na potrzeby gospodarstw domowych - NIE MA MOŻLIWOŚCI ODSPRZEDAWANIA WYPRODUKOWANEJ ENERGII BĄDŹ WYKORZYSTYWANIA JEJ NA POTRZEBY INNE NIŻ MIESZKANIOWE m.in. działalność gospodarcza.
2) W przypadku otrzymania pozytywnej decyzji o dofinansowaniu projektu mieszkańcy wybrani do projektu będą zobowiązani do podpisania stosownych umów określających wzajemne zobowiązania rzeczowo-finansowe i wniesienie opłat pokrywających cały wkład na wykonanie zadeklarowanej instalacji fotowoltaicznej.
3) Koszt dla mieszkańca do poniesienia w ramach przedmiotowego projektu szacowany jest na kwotę 4,5 tys zł (przy instalacji na budynku mieszkalnym o powierzchni do 300 m2. Przy instalacji na gruncie, czy też instalacji większej mocy koszty inwestycji proporcjonalnie wzrastają) – ostateczna wartość zostanie ustalona po przeprowadzeniu procedury przetargowej zgodnie z Pzp i wyłonieniu wykonawcy zadania (planowane są wpłaty przed przeprowadzeniem procedury przetargowej całej planowanej kwoty wykonania instalacji).
4) Mieszkaniec chcący uczestniczyć w projekcie musi dysponować stabilną i trwałą powierzchnią dachu na budynku lub działką, skierowaną na południe, w miejscu niezacienionym, na której można dokonać montażu paneli fotowoltaicznych – jest to warunek konieczny uczestniczenia w projekcie.
5) Mieszkaniec jest zobowiązany do samodzielnego zawarcia umowy z dostawcą/odbiorcą energii elektrycznej w zakresie przyłączenia instalacji do sieci energetycznej. ZAINSALOWANA INSTALACJA MUSI BYĆ PRAWNIE PODŁĄCZONA DO SIECI ENERGETYCZNEJ NAJPÓŹNIEJ DO 31 MAJA 2016 ROKU!
6) Wszelkie dodatkowe koszty/opłaty nie objęte przedmiotowym projektem (inne niż w pkt 3) mieszkaniec pokrywa z własnych środków (np. opłaty podłączeniowe, dodatkowe elementy konstrukcyjne, itp.)
7) Projekt zakłada zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej i działkach prywatnych do dnia 30.09.2015 r.
Z racji bardzo krótkiego terminu na realizację (bez możliwości wydłużenia) prosimy o bardzo rozważne i odpowiedzialne zgłaszanie chęci uczestnictwa w projekcie. Szczegółowe przemyślenie możliwości montażowych, finansowych i prawnych (prawa własności do nieruchomości, możliwości zawarcia umowy z zakładem energetycznym).
Pomimo braku na dzień dzisiejszy przedstawienia zapisów umowy z mieszkańcem Urząd Gminy stara się przedstawić najistotniejsze informacje które zostaną umieszczone w późniejszych umowach.
Wypełnienie wniosku i jego złożenie na dzienniku podawczym Urzędu Gminy traktowane będzie jako akceptacja przez mieszkańca powyższych zasad uczestniczenia w projekcie i zgoda na realizację przedmiotowego projektu na nieruchomości stanowiącej własność mieszkańca.
Dodatkowych informacji udziela:
Kazimierz Kwaśnik tel. 17 22 70 414
Zasady i tryb naboru
[POBIERZ]
Wniosek
[POBIERZ]
Galeria zdjęć