Popieramy życie miodem słodzone
2015-04-14
Szkoła Podstawowa w Przyłęku przystąpiła do konkursu "Akademie Przyjaciół Pszczół na Piątkę", w ramach V edycji "Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom".
Uczniowie na lekcjach przyrody poznali życie pszczołowatych oraz wykonywali plakaty o tematyce pszczelarskiej. W ramach zajęć szkolnych dzieci młodsze i starsze zostały zapoznane z wiedzą znajdującą się w gotowych scenariuszach opracowanych przez Akademię Przyjaciół Pszczół:. na przykład., Opiekun pszczół, Pracowity jak pszczoła, Po co nam pszczoły, Życie w roju a życie samotne, Zasady przyjaciół pszczół itp. Tematyka ta jest zgodna ze szkolną podstawą programową.
Uczniowie z wielkim zaangażowaniem dzielili się swoimi wiadomościami, oglądali proste ule dla pszczół. Zapoznali się z różnymi rodzajami tańców pożytecznych owadów ale i zagrożeniami życia pszczół.
W dniu 9 kwietnia 2015 r. w Szkole Podstawowej w Przyłęku na zaproszenie nauczycielki Małgorzaty Popek gościli pszczelarze, państwo Maciej i Elżbieta Warcholak, którzy przybliżyli uczniom tajniki swojego zawodu.
Dzieci z dużym zainteresowaniem oczekiwały wizyty anonsowanych gości. Zastanawiały się, jak będzie wyglądać spotkanie z pszczelarzami. Na początek wizyty przedszkolaki z Przedszkola Puchatek zaprezentowały krótką inscenizację o pszczółce. Pan Maciej Warcholak bardzo ciekawie i zajmująco opowiadał o życiu pszczół. Dzieci dowiedziały się, że każdy rój ma swoją królową, robotnice i trutnie. Pan Maciej i pani Elżbieta starali się opowiedzieć o produktach wytwarzanych przez pszczoły oraz na czym polega ich praca. Zaprezentowali dzieciom swój roboczy strój oraz narzędzia, jakie są im potrzebne do pracy w pasiece. Przekonywali, że warto jeść miód i produkty pszczele, a na koniec poczęstowali dzieci pysznym miodem ze swojej pasieki „Maciejka” w Książnicach koło Mielca. Były również nagrody za poprawne odpowiedzi na zagadki związane z pszczelarstwem. Całe spotkane było bardzo interesujące i pomysłowo zorganizowane. Pszczelarskie przedpołudnie rozpoczęło się od niecodziennego zajęcia, jakim było pomalowanie prawdziwego ula przez czwórkę „artystów”- uczniów naszej szkoły. Ten piękny ul został przewieziony do pasieki i w przyszłości zamieszkają w nim nowe pszczoły.
Uczniowie i przedszkolaki wraz z panią dyrektor Joanną Trelką serdecznie podziękowali swym gościom za ”słodką wizytę” i zachęcone ciekawostkami z życia pszczół i postanowili odwiedzić pasiekę „Maciejka”, aby zobaczyć prawdziwe miodobranie z naszego pokolorowanego ula.
Nauczycielka Szkoły Podstawowej w Przyłęku Małgorzata Popek i
nauczycielki Przedszkola „Puchatek”