Dzisiaj jest:
urzadgminy@gmina.niwiska.pl, tel/fax. 172279704, 172279020  
Gmina Niwiska Wita
Menu
Samorząd
Gospodarka


Biuletyn Informacji Publicznej

Elektroniczna Skrzynka Podawcza


Na niżej podane konto bankowe można wpłacać wszelkie należności gminy np. opłatę skarbową, podatki.

11 9180 1034 2003 2001 3909 0003

Licznik odwiedzin
(od 14.04.2008r.):

Aktualności

Szkoła Podstawowa w Trześni ma swojego patrona!

2014-09-23

Rada Gminy Niwiska na sesji w dniu 22 września 2014 r. jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr XLV/322/2014 w sprawie nadania imienia Szkole Podstawowej w Trześni. Uchwalę podjęto na wspólny wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego. Podczas sesji przedstawiona została sylwetka Św. Jana Bosko przez Dyrektora Szkoły Podstawowej w Trześni – Krzysztofa Surowca.

Po podjęciu uchwały Wójt Gminy Elżbieta Wróbel i Przewodniczący Rady Gminy Wacław Pogoda przekazali na ręce Dyrektora Szkoły Krzysztofa Surowca i Przewodniczącej Rady Rodziców Pauliny Ofiara ręcznie namalowany portret Św. Jana Bosko.

Wybory patrona dla Szkoły Podstawowej w Trześni

Wybór patrona dla placówki oświatowej jaką jest szkoła to sprawa dużej wagi. Patronem szkoły powinna być osoba lub instytucja zasłużona dla regionu, lokalnego środowiska, kraju, nauki czy edukacji. W szkole Podstawowej w Trześni kampania wyboru patrona trwała prawie rok. Uczestniczyło w niej środowisko uczniów, nauczycieli i rodziców. Inicjatywa wyboru patrona wyszła ze środowiska nauczycieli. W toku kampanii wyłoniły się trzy propozycje: nauczyciele gen. Władysław Sikorski osoba związana urodzeniem z regionem, rodzice „Polska Walcząca”, uczniowie św. Jan Bosko. Po przeprowadzonej akcji bohater i tajnym głosowaniu zdecydowaną większością głosów zwyciężyła kandydatura św. Jana Bosko.

Jan Bosko to włoski ksiądz, którego działalność przypadła na połowę XIX wieku. Jako młody ksiądz Jan Bosko podjął pracę duszpasterską połączoną z dalszymi studiami w Turynie. Włochy jak i cała Zachodnia Europa przeżywały w tym czasie gwałtowny rozwój gospodarczy połączony z masową emigracją ludności ze wsi do miast w poszukiwaniu pracy. Robotnicy i ich rodziny a zwłaszcza dzieci żyły w strasznych warunkach. Dzieci pozbawione opieki, bo rodzice pracowali w fabrykach i możliwości zdobycia edukacji wałęsały się po ulicach i szybko popadały w konflikt z prawem. Wstrząśnięty takim obrazem życia młodych ludzi Jan Bosko postanowił im pomóc. Najlepszą do tego drogą była edukacja poprzez pracę, czyli nauka prowadzona w ten sposób, aby dawała praktyczne umiejętności połączone ze zdobyciem konkretnego zawodu. Za symboliczny początek działalności instytucji edukacyjnej Jana Bosko zwanej Oratorium uważa się zdarzenie, podczas którego późniejszy święty staje w obronie bitego na ulica chłopca.

W szkole Jana Bosko uczono czytać i pisać, dawano schronienie i uczono zawodu. Bardzo szybko rosła liczba młodych ludzi, którzy szukali pomocy ale też i absolwentów którzy pomagali i służyli pomocą. Ksiądz Jan Bosko po szkole nie rozstawał się ze swoimi wychowankami i nie tracił z nimi kontaktu nauczając katechizmu, grając w piłkę i uczestnicząc w ich zabawach. Działalność ks. Bosko mimo, że bardzo potrzebna spotkała się z krytyką części duchownych, którzy nazywali wychowanków księdza „brudną” młodzieżą. Całe życie ks. Jana Bosko naznaczone było ciężką pracą wynikającą z troski o życie doczesne i przyszłe swoich wychowanków. Pracując ciągle mawiał swoim wychowankom, że największym wrogiem człowieka jest bezczynność. Jest autorem wielu powiedzeń w których przypominał o pracy, miłości bliźniego i odpowiedzialności. Po konsultacjach w gronie nauczycieli i rodziców wybrano jedną z myśli księdza Bosko jako motto szkoły. Brzmi ono tak: „... Nie traćcie czasu, czyńcie wiele dobra, a nie będziecie nigdy żałowali, żeście je uczynili ...”. Dostrzeżony przez księdza Jana Bosko problem młodzieży pozbawionej zajęcia i dzisiaj choć nie tak drastycznie jest również aktualny. Młodzi ludzie pozbawieni zajęcia i mający pobieżną edukację, także i dzisiaj często popadają w konflikty z prawem i wypadają poza margines społeczny. Święty Jan Bosko jest wybitną postacią nawet wśród świętych, mając do końca życia przeświadczenie, że został posłany aby zaprowadzić młodych do świętości przez całe życie pracował z młodzieżą i troszczył się o nią. Jest patronem studentów i uczących się.

Dziękując wszystkim zaangażowanym w wybór patrona dla naszej szkoły mamy nadzieję że osoba naszego patrona i jego życie będą inspiracją dla na tych wszystkich, którzy w naszej szkole otrzymują edukację i wychowanie oraz że przykład patrona będzie im towarzyszył w życiu.

(-) Krzysztof Surowiec
Katalog usług

kliknij
Galeria

Galeria zdjęć >>
Sołectwa
Rozrywka
Inne
Realizowane Projekty

kliknij

Gmina Niwiska  |  urzadgminy@gmina.niwiska.pl  |  tel.  0-17   2279002   |   Admin