Konferencja – upowszechniająca SUWAK
2014-06-06
Dnia 28 maja 2014r. w Rzeszowie odbyła się konferencja upowszechniająca innowacyjną metodę kontraktowania usług społecznych na rzecz dzieci pn. SUWAK wdrażaną w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, realizowanego przez Stowarzyszenie Ruch Pomocy Psychologicznej „ Integracja” w partnerstwie z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A w Rzeszowie oraz Gminą Zaleszany w okresie 01.03.2012r. do 31.05.2014r. na terenie województwa podkarpackiego.
W projekcie wypracowano szereg innowacyjnych rozwiązań sprzyjających budowaniu i funkcjonowaniu programów kontraktowania usług społecznych w obszarze wsparcia dzieci i młodzieży. Stworzono narzędzia pozwalające dokonać klasyfikacji poziomu funkcjonowania świetlic (od poziomu podstawowego po poziom socjoterapeutyczny), opracowano treści dydaktyczne związane z prowadzeniem danego poziomu świetlic. Innowacje te w sposób praktyczny zostały przetestowane w 10 gminach Podkarpacia: Mielec, Niwiska, Stalowa Wola, Baranów Sandomierski, Zarszyn, Kuryłówka, Dębica, Jasło, Jeżowe, Przemyśl, a wyniki testów potwierdziły ich przydatność oraz skuteczność w obszarze kontraktowania usług społecznych na rzecz dzieci zarówno dla jednostek samorządu terytorialnego jak i dla sektora pozarządowego.
Głównym punktem spotkania była dyskusja panelowa, z udziałem wójtów, burmistrzów przedstawicieli organizacji pozarządowych, w ramach której omówiono :
- korzyści dla dzieci i ich rodzin z przyjęcia standardów wypracowanych w ramach SUWAKA
- wykorzystanie narzędzi SUWAKA dla efektywnego kontraktowania usług dla dzieci i młodzieży.
Gminę Niwiska w dyskusji panelowej reprezentowały: Elżbieta Wróbel- wójt Gminy Niwiska, Agnieszka Reguła wychowawca placówki wsparcia dziennego - świetlicy.
Udział Gminy Niwiska w projekcie jako jednej z 10 gmin województwa podkarpackiego testowanych w ramach SUWAKA przyczynił się do upowszechnienia kontraktowania usług dla dzieci i młodzieży na terenie gminy, utworzenia i funkcjonowania placówki wsparcia dziennego- świetlicy w Hucinie z filiami w Siedlance i Hucisku, zwiększenia kompetencji organizacji pozarządowych uczestniczących w projekcie (Stowarzyszenia Wieś Przyjazna Dzieciom, Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich) oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, wypracowania efektywnych metod pracy z dziećmi i rodziną w systemie pozaszkolnym, rozwoju zainteresowań i pasji wśród dzieci i młodzieży, organizacji dla nich czasu wolnego oraz promocji gminy poprzez materiał filmowy prezentowany w TV Rzeszów, informacje i publikacje na temat wdrażania standardów SUWAKA na terenie województwa podkarpackiego.