Dzisiaj jest:
urzadgminy@gmina.niwiska.pl, tel/fax. 172279704, 172279020  
Gmina Niwiska Wita
Menu
Samorząd
Gospodarka


Biuletyn Informacji Publicznej

Elektroniczna Skrzynka Podawcza


Na niżej podane konto bankowe można wpłacać wszelkie należności gminy np. opłatę skarbową, podatki.

11 9180 1034 2003 2001 3909 0003

Licznik odwiedzin
(od 14.04.2008r.):

Aktualności

Rodzina 500+. Praktyczne informacje dla mieszkańców gminy Niwiska

2016-03-21

1 kwietnia wchodzi w życie ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Dz. U. z 2016r. poz. 195) zwana popularnie Programem „Rodzina 500+”. Jego realizatorem dla mieszkańców gminy Niwiska jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Niwiskach.

Kto może skorzystać z pomocy w ramach Programu?

Program „Rodzina 500+” zakłada przyznanie nieopodatkowanej kwoty 500 złotych miesięcznie na pierwsze i kolejne dziecko do ukończenia przez dziecko 18 lat. W przypadku ubiegania się o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko, rodzic otrzyma je, jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekroczy 800 zł netto miesięcznie, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego 1200 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie, po złożeniu wniosku i przedłożeniu dokumentów potwierdzających dochody.

W przypadku ubiegania się o świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dziecko, próg dochodowy nie obowiązuje, rodzic otrzyma świadczenie po złożeniu wniosku w GOPS w Niwiskach.

Pomoc wychowawczą otrzymywać mogą rodzice, opiekunowie prawni lub opiekunowie faktyczni dziecka.

Świadczenie wychowawcze nie przysługuje, jeżeli:
  • dziecko pozostaje w związku małżeńskim;
  • dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w pieczy zastępczej
  • członkowi rodziny przysługuje na dziecko świadczenie o podobnym charakterze za granicą, chyba, że przepisy unijne mówią inaczej – świadczenie wychowawcze podlega koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
    W pierwszym okresie świadczenie wychowawcze po spełnieniu warunków będzie przyznawane na okres od 1 kwietnia 2016r. do 30 września 2017r. W kolejnych latach świadczenie wychowawcze będzie przyznawane na okres 12 miesięcy- od października do września następnego roku kalendarzowego.

    Wnioski – skąd wziąć i gdzie składać?
    Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wraz z załącznikami można pobrać w siedzibie GOPS w Niwiskach w godzinach 7.30 do 15.30. pok. nr 6

    Wniosek_Rodzina_500_plus_gmina_niwiska.pdf - Wzór do pobrania

    Wnioski przyjmowane będą przez pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Niwiskach w budynku Urzędu Gminy Niwiska -sali narad od dnia 1.04.2016r.

    Wniosek można także złożyć w formie elektronicznej za pomocą aplikacji e-wnioski portalu emp@tia lub za pomocą bankowości elektronicznej i platformy usług elektronicznych ZUS. Wnioskodawca może złożyć wniosek gdy posiada bezpieczny podpis elektroniczny lub podpis potwierdzony profilem zaufanym e-PUAP.

    W przypadku złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. w terminie od dnia 1 kwietnia do 1 lipca br. (włącznie), prawo do świadczenia wychowawczego na podstawie tego wniosku ustala się począwszy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. od 1 kwietnia i w konsekwencji wypłata świadczenia po jego przyznaniu dokonywana jest w takim przypadku z odpowiednim wyrównaniem.

    Z kolei w przypadku, kiedy wniosek zostanie złożony po 1 lipca br. świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek. Natomiast rozpatrzenie przez organ właściwy wniosku złożonego w tym terminie (tj. ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia wychowawczego) następuje w okresie do trzech miesięcy licząc od dnia złożenia wniosku z prawidłowo wypełnionymi dokumentami.

    Na drugie i kolejne dziecko rodzice otrzymają świadczenie niezależnie od dochodu.

    Pełnoletnie dziecko do ukończenia 25 roku życia wlicza się do składu rodziny przy ustalaniu dochodu, jeżeli wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu rodziców.

    Uwaga !!
    Wnioskodawcy, którzy obecnie korzystają ze świadczeń rodzinnych lub świadczeń z funduszu alimentacyjnego nie muszą doręczać dokumentów które są w posiadaniu ośrodka (m.in. dot. dochodów i aktów urodzenia dziecka).

    Wymagane dokumenty dla osób ubiegających się o świadczenie na pierwsze dziecko.

    Dochód
    -dotyczy wszystkich pełnoletnich członków rodziny. Dochód rodziny będzie ustalany tylko przy ubieganiu się o świadczenie na pierwsze lub jedyne dziecko. Dotyczy to rodzin, które mają jedno dziecko, jak i rodzin z większą liczbą dzieci.

    W bieżącym okresie zasiłkowym brany jest pod uwagę dochód z roku bazowego 2014

    Do wniosku wówczas należy dołączyć:
  • oświadczenie o dochodach nieopodatkowanych;
  • w przypadku rolników – oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego;
  • oświadczenie o deklarowanych dochodach osiąganych przez osoby podlegające przepisom o zryczałtowanym podatku dochodowym;
  • dokumenty potwierdzające uzyskanie lub utratę dochodu oraz ich wysokość;
  • dokumenty dotyczące rozwodu/separacji, zasądzonych alimentów, ustanowieniu opiekuna prawnego, przysposobienia dziecka (jeżeli dotyczy);
  • w przypadku cudzoziemców – określone pozwolenia na pobyt i pracę w Polsce;

    Do dochodu rodziny wlicza się również alimenty od drugiego rodzica i świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

    Informacje pozyskiwane przez GOPS od innych organów:
    1) informacje o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art.27, art.30b, art.30c, art.30e i art.30f ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, każdego członka rodziny, udzielanych przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego

    2) informacje o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne, w tym informacji o wysokości składek od poszczególnych płatników i okresach opłacania przez nich tych składek

    3) informacje o legitymowaniu się odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności obejmującej następujące dane: datę i rodzaj wydanego orzeczenia; wskazania w orzeczeniu o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności datę powstania niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, datę złożenia wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności, okres na jaki zostało wydane orzeczenie.

    Wyjaśnienia dotyczące uzyskania lub utraty dochodu

    Prawo do świadczenia wychowawczego ustala się z uwzględnieniem określonych ustawą przepisów o utracie i uzyskaniu dochodów.
    Utrata dochodu
    (oznacza utratę dochodu spowodowaną: uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego, utratą prawa do zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych, utratą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, utratą zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej, wyrejestrowaniem pozarolniczej działalności gospodarczej lub zawieszeniem jej wykonywania w rozumieniu art. 14a ust. 1d ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584, z późn. zm.), utratą zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, utratą zasądzonych świadczeń alimentacyjnych w związku ze śmiercią osoby zobowiązanej do tych świadczeń lub utratą świadczeń pieniężnych wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów w związku ze śmiercią osoby zobowiązanej do świadczeń alimentacyjnych, utratą świadczenia rodzicielskiego, utratą zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników, utratą stypendium doktoranckiego określonego w art. 200 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. − Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572, ze zmianami))

  • dokument określający datę utraty dochodu (na przykład świadectwo pracy, decyzja o wyrejestrowaniu działalności gospodarczej,
  • dokument potwierdzający miesięczną wysokość utraconego dochodu na przykład rozliczenie podatkowe "PIT" adekwatny do osiągniętych dochodów za rok bazowy lub zaświadczenie

    Ważne!

    Utrata dochodu ma miejsce wtedy, gdy członek rodziny nie osiąga już dochodu, który utracił, np. w wyniku rozwiązania umowy o pracę. Obniżenie wynagrodzenia w ramach wykonywanego zatrudnienia nie jest utratą dochodu.

    Uzyskanie dochodu
    (oznacza uzyskanie dochodu spowodowane: zakończeniem urlopu wychowawczego, uzyskaniem prawa do zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych, uzyskaniem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, uzyskaniem zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej, rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej lub wznowieniem jej wykonywania po okresie zawieszenia w rozumieniu art. 14a ust. 1d ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, uzyskaniem zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, uzyskaniem świadczenia rodzicielskiego, uzyskaniem zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników, uzyskaniem stypendium doktoranckiego określonego w art. 200 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. − Prawo o szkolnictwie wyższym).

    Uzyskanie dochodu w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy (w bieżącym okresie zasiłkowym dotyczy 2015r.):
    Uzyskanie dochodu po roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy(w bieżącym okresie zasiłkowym dotyczy 2016r.):

  • dokument określający wysokość dochodu uzyskanego przez członka rodziny.

    Ważne !
    W przypadku braku możliwości samodzielnego uzyskania przez ośrodek informacji lub zaświadczeń z przyczyn nieleżących po stronie GOPS w Niwiskach. Ośrodek będzie wzywał wnioskodawcę do dołączenia tych informacji lub zaświadczeń.

    Samodzielne dostarczenie niezbędnych dokumentów do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego ułatwi pracę ośrodka i przyspieszy termin załatwienia sprawy oraz wypłaty świadczenia.

    Szczegółowe informacje o Programie „Rodzina 500+” można uzyskać w GOPS w Niwiskach, pod nr telefonu 17 2279 342, 17 2270 426 , na stronie www.niwiska.pl. Ze strony internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej można pobrać Informatory 500+ oraz zapoznać się z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i zał. do wniosku.

    Praktyczne informacje opracował GOPS w Niwiskach na podstawie:
    1. Ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci z dnia 11 lutego 2016r. (Dz. U. z 2016r. poz. 195),
    2. Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 lutego 2016r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia wychowawcze (Dz. U. z 2016r. poz. 214).

  • Katalog usług

    kliknij
    Galeria

    Galeria zdjęć >>
    Sołectwa
    Rozrywka
    Inne
    Realizowane Projekty

    kliknij

    Gmina Niwiska  |  urzadgminy@gmina.niwiska.pl  |  tel.  0-17   2279002   |   Admin