Celem projektu jest zwiększenie zatrudnialności kobiet niepracujących; korzystających z pomocy społecznej z terenu Gminy Niwiska. Realizacja projektu ułatwia dostęp do zatrudnienia uczestnikom projektu, eliminuje bariery leżące zarówno po stronie poszukujących pracy jak i otoczenia.
W realizowanym projekcie kładziemy nacisk na poznanie przez bezrobotne kobiety własnych możliwości oraz eliminację barier psychologicznych. Skuteczne zaprezentowanie cech niezbędnych w prowadzeniu domu takich jak: sprawna organizacja pracy, dokładność, konieczność planowania mogą stać się poważnym atutem w staraniach o pracę, a zdobyte na kursach kwalifikacje stanowić będą rzetelną oraz trwałą bazę umiejętności wysoko cenionych na rynku.
Grupą docelową projektu są niezatrudnione kobiety objęte świadczeniami pomocy społecznej, zameldowane na terenie Gminy Niwiska, których sytuacja bytowa i społeczna klasyfikuje jako osoby dotknięte bezpośrednio zjawiskiem społecznej marginalizacji lub są nią zagrożone.
Kwalifikacja do programu dokonana zostanie przez zespół, składający się
z trzech osób: kierownika projektu, doradcy zawodowego oraz pracownika socjalnego wg następujących kryteriów: motywacji, sytuacji socjalno-bytowej, preferencji
i umiejętności zawodowych. Założona zostanie baza danych oraz lista rezerwowa.
W ramach projektu będą prowadzone następujące zadania:
1. Opracowanie Indywidualnego Planu Działania (IPD) oraz wsparcie psychologiczne.
Celem tego działania jest przygotowanie dla Kobiet optymalnej ścieżki zawodowej uwzględniającej m.in. przekwalifikowanie, doskonalenie zawodowe, samozatrudnienie oraz nabycie umiejętności poszukiwania i uzyskiwania zatrudnienia. IPD przygotowany zostanie przez doradcę zawodowego i psychologa.
2. Szkolenia i staże zawodowe - kontynuacja działań przez klienta, związanych z weryfikacją lub osiągnięciem celu.
Uczestniczki realizując swoje Indywidualne Plany Działań (IPD) skierowane zostaną na 6 miesięczne staże i na następujące kursy grupowe i indywidualne:
- Kursy grupowe;
a) Nowoczesny sprzedawca - w tym zajęcia w laboratorium komputerowym,
b) Opiekunka osób starszych i niesprawnych z nauką języka angielskiego
- Kursy indywidualne;
a) Fryzjerka,
b) Kosmetyczka.
c) Dodatkowo z pośród kobiet uczestniczących w projekcie wyselekcjonowana zostanie grupa 15 kobiet, która weźmie udział w szkoleniu z zakresu rozpoczynania własnej działalności gospodarczej. W programie przewidziano łącznie 100 godzin zajęć.
Uzupełnieniem szkoleń zawodowych będą: warsztaty z zakresu integracji społecznej i aktywizacji zawodowej; zajęcia grupowe: aktywizujące i integracyjno-motywujące, doradztwo indywidualne; zawodowe, biznesowe, prawne, psychologiczne.
Celem działań aktywizujących jest wzbudzenie motywacji do podejmowania działań zmierzających do zatrudnienia lub samozatrudnienia.
Uczestniczkom zapewniony będzie zwrot kosztów dojazdu, poczęstunek, opieka nad osobami zależnymi oraz dodatek szkoleniowy. Kobietom skierowanym
na staż zapewniony zostanie zwrot kosztów dojazdu.
3. Pośrednictwo pracy
Zadanie ma na celu pomoc uczestniczkom projektu w znalezieniu pracy. Realizowane będzie poprzez pośrednika pracy, do obowiązków którego należało będzie: analiza opinii referencyjnej i „Portfolio” klienta, dobór ofert pracy, wspólne poszukiwania pracy, marketing klienta u pracodawcy, gromadzenie, aktualizowanie i udostępnianie informacji o zawodach, rynku pracy i możliwości kształcenia.
4. Rekrutacja
Rekrutacja prowadzona będzie w Urzędzie Gminy Niwiska i będzie trwała
od września 2008 do października 2008. W pierwszym etapie z kobietami wytypowanymi przez GOPS zostanie przeprowadzona rozmowa wstępna mająca na celu zapoznanie z projektem. Następnie uczestniczki projektu poddane zostaną procesowi doboru podczas dwóch godzinnych sesji z doradcą zawodowym
i pracownikiem socjalnym.
|